www.timesleader.com News Sports Weather Obituaries Features Business People Opinion Video Contact Us Classifieds

Run for the Diamonds Results Top seven male diamond ring winners

1. Max Smith, 20-24, Ardmore, 45:58

2. Ryan Place, 20-24, Meshoppen, 46:03

3. John Butler, 20-24, Mechanicsburg, 46:11

4. C. Fred Joslyn, 20-24, Rochester, Mich., 46:11

5. Mark Stallings, 25-29, Washington Borough, 46:48

6. Terrance Shea, 35-39, Cambridge, Mass., 47:11

7. Andrew Cloke, 20-24, Elmira, 47:25

Other male award winners: Masters: Paul Leonard, 45-49, Forty Fort, 51:44. Veteran: Roger Davis, 50-54, Rydal, 56:41. Senior: Cjris Jermyn, 65-69, Ottawa, Ontario, Canada, 1:01:27. First local finisher: Tony Lawson, 25-29, Berwick, 52:51. First local masters finisher: Doug Alter, 50-54, Berwick, 58:53. First Tri County (Columbia, Montour, Luzerne) finisher: Chris Wadas, 25-29, Dallas, 48:06. Age group winners: 15 & under: Mark Ordeiro, Granville Summit, 52:46. 16-19: Kerry Maloney, Scranton, 52:15. 20-24: Jad Deibler, Madison, Wis., 51:08. 25-29: Jeff McCade, Exeter, 51:41. 30-34: Mike Murphy, Warren, 51:39. 35-39: Sean Robbins, Shavertown, 53:46. Masters division: 40-44: Rick Hellard, Ottawa, Ontario, Canada, 52:00. 45-49: Ben Leitzel, Carlisle, 55:33. 50-54: Mark Will-Weber, Bethlehem, 57:22. 55-59: Steve Molnar, Johnstown, 58:35. 60-64: Bill Howich, Kitchener, Ontario, Canada, 1:01:53. 65-69: Marsden Urmamec, Waymart, 1:15:14. 70 & over: Mike Day, Ottawa, Ontario, Canada, 1:12:50.

Top seven female diamond pendant winners

1. Maureen McCandless, 25-29, Bensalem, 51:01

2. Marina Muncan, 25-29, Ardmore, 51:33

3. Heidi Peoples, 25-29, Scranton, 52:39

4. Carly Graytock, 30-34, Cambridge, Mass., 55:11

5. Amy Falk, 35-39, Hummelstown, 55:19

6. Lori Kingsley, 40-44, Wysox, 55:41

7. Kathy Aldridge, 35-39, Alpine, N.Y., 56:05

Other female award winners: Masters: Kingsley. Veteran: Dianna Golden, 50-59, York, 1:03:18. Senior: Deb Gebhardt, 60 & over, Adelphi, Md., 1:12:10. First local finisher: Miranda Hildebrand, 20-24, Wapwallopen, 1:04:25. First local masters finisher: Julianne Crispin, 40-44, Berwick, 1:07:44. First Tri-County finisher: Maria Demuro, 20-24, Pittston, 1:00:04. Age group winners: 15 & under: Alexandra Petsuck, Drums, 1:04:52. 16-19: Shelby Pealer, Naperville, Ill., 1:00:14. 20-24: Erin Fisher, Philadelphia, 58:39. 25-29: Sayard Tanis, Harrisburg, 59:21. 30-34: Justina Johnson, E. Hampton, Mass., 1:01:22. 35-39: Colleen Pak, Virginia Beach, Va., 59:24. Masters division: 40-44: Darlene Sabo, Elysburg, 1:06:39. Lynda Deboer, Toronto, Ontario, Canada, 1:03:33. 50-59: Amy Snyder, Lansdale, 1:08:11. 60 & over: Joan Miller, Danville, 1:25:48. Field: 1,412. Official starter: Dick Rimple (former Berwick High School track and wrestling coach). Timing and results: Chip Time Results ( www.chiptimeresults.com). Race director: Margaret Livsey.

The Weekender Go Lackawanna Timesleader The Dallas Post Tunkhannock Times Impressions Media The Abington Journal Hazelton Times Five Mountain Times El Mensajero Pittston Sunday Dispatch Creative Circle Media Image Map