www.timesleader.com News Sports Weather Obituaries Features Business People Opinion Video Contact Us Classifieds

Hawkeye girls edge Redeemer

WILKES-BARRE — Hanover Area narrowly defeated Holy Redeemer, 79-71, in a WVC girls track meet on Thursday.

Pacing the Hawkeyes was Amanda Kuhl, who won the 100, 400 and 200.

3200 RELAY -- 1. HR 11:24 110 HURDLES -- 1. HAN Dunn 17.0; 2. HR Mera; 3. HR Larralde TRIPLE JUMP -- 1. HAN Dunn 36.5; 2. HR Maximowicz; 3. HR Wignot 100 -- 1. HAN Am. Kuhl 12.7; 2. HR Yanora; 3. HR Mark 1600 -- 1. HR Monahan 5:27.50; 2. HR Frank; 3. HAN Viti SHOT PUT -- 1. HAN Bugonowicz 38-7; 2. HAN Curtis; 3. HAN Brenner 400 -- 1. HAN Am. Kuhl 59.8; 2. HR Yanora; 3. HR Driving-Hawk 400 RELAY -- 1. HR 54.3 300 HURDLES -- 1. HAN Dunn 49.4; 2. HR Larralde; 3. HR Mirra POLE VAULT -- 1. HAN Kochanski 7-0; 2. HAN Bouderau; 3. HAN Zuder DISCUS -- 1. HAN Bugonowicz 104-3; 2. HAN Brenner; 3. HAN Curtis LONG JUMP -- 1.HAN Dunn 16-3.25; 2. HR Macimowicz; 3. HR Wignot 800 -- 1. HAN Viti 2:33.1; 2. HR Bernardi; 3. HR Murray 200 -- 1. HAN Am. Kuhl 26.4; 2. HR Yanora; 3. HR Mack 3200 -- 1. HR Rank 12:27; 2. HR Monohan; 3. HAN Al. Kuhl JAVELIN -- 1. HAN Bugonowicz 94; 2. HAN Cormier; 3. Han Evans 1600 RELAY -- 1. HR 4:24.90 HIGH JUMP -- 1. Hr Panzitta 4-10; 2. HR Wignot; 3. HAN Jackson

Wyoming Area 141, GAR 0

The Warriors won every event en route to the rare shutout.

3200 RELAY -- 1. WA (Radzwilka, J. Mikolaichick, A. Mikolaichick, Golden); 110 HURDLES -- 1. WA Bardzel 19.10; 2. WA Saporito; 3. WA Saville; TRIPLE JUMP -- 1. WA Paroini 35-5; 2. WA Musinsky; 3. WA Wateski; 100 -- 1. WA Saporito 14.40; 2. WA Mozal; 3. WA Wateski; 1600 -- 1. WA Golden 5:58; 2. WA Radzwilka; 3. WA Carr; SHOT PUT -- 1. WA N. Gitkos 28-1; 2. WA Zielen; 3. WA Muzinski; 400 -- 1. WA J. Mikolaichick 68.0 ; 2. A. Mikolaichick; 3. WA Mooney; 400 RELAY -- 1. WA (Pardoini, Wateski, Mozal, Saporito); 300 HURDLES -- 1. WA Saville 58.9; 2. WA Bardzel; 3. WA Spak; POLE VAULT -- 1. WA Kaminski 8; DISCUS -- 1. WA Taylor 74-9; 2. WA N. Gitkos; 3. WA Terran; LONG JUMP -- 1. WA Paroini 15-8; 2. WA Musinski; 3. WA Klaproth; 800 -- 1. WA Radzwilka 2:38.7; 2. WA Carr; 3. A. Mikolaichick; 200 -- 1. WA J. Mikolaichick 30.10; 2. WA Wateski; 3. WA Mozal; 3200 -- 1. WA Golden 13:15.80; 2. WA M. Gitkos; JAVELIN -- 1. WA N. Gitkos 89.50; 2. WA Terran; 3. WA Saville; 1600 RELAY -- 1. WA (Radzwilka, A. Mikolaichick, Paroini, Saville) 50.46; HIGH JUMP -- 1. WA Klaproth 4-2

Boys Wyoming Area 100, GAR 50

Wyoming Area won 10 of the 18 events at the meet against GAR.

3200 RELAY -- 1. GAR (Illiowa, Rosa, Durong, Moran) 9:03; 2. WA; 110 HURDLES -- 1. GAR Twyman 15.4; 2. WA Gustitus; 3. WA Scatena; TRIPLE JUMP -- 1. GAR Womack 42-7.5; 2. WA Adonizo; 3. WA Bowden; 100 -- 1. WA Marich 11.50; 2. WA Bovie; 3. GAR Tando; 1600 -- 1. WA Schultz 44.90; 2. WA Krall; 3. WA Hromeck; SHOT PUT -- 1. GAR Glowish 42-3.0; 2. WA Seward; 3. GAR Dudick; 400 -- 1. WA Marich 54.10; 2. WA Bovie; 3. GAR Rosa; 400 RELAY -- 1. GAR (Thomas, Womack, Tanos, Twyman) 45.10; 2. WA; 300 HURDLES -- 1. WA Scatena 44.40; 2. WA Gustitus; 3. GAR Allen; POLE VAULT -- 1. WA Rataczak 9-6; 2. WA Framo; 3. WA Tomashewsky; DISCUS -- 1. WA Gilbert 119.50; 2. GAR Glowinski; 3. WA McDermott; LONG JUMP -- 1. GAR Twyman 18-9; 2. WA Bowden; 3. WA Basta; 800 -- 1. WA Schultz 2:11.70; 2. WA Krall; 200 -- 1. GAR Womack 23.70; 2. WA Bovie; 3. WA Marich; 3200 -- 1. WA Hromek 11:16.6; 2. GAR Iliano; 3. WA Charney; JAVELIN -- 1. WA Carr 166-2; 2. WA Adonizio; 3. WA Malsky; 1600 RELAY -- 1. WA (Marich, Krall, Schultz, Bovie) 4:18; HIGH JUMP -- 1. GAR Twyman 6-4; 2. WA Basta; 3. WA Bowden

Holy Redeemer 93, Hanover Area 57

Holy Redeemer won 12 out of 18 events in the victory over Hanover Area.

3200 RELAY -- 1. HR 11:03.40; 2. HAN; 3. HR 110 HURDLES -- 1. HR R. Gawias 14.8; 2. HAN Cabrera; 3. HR D. Gawlas TRIPLE JUMP -- 1. HR LeAnh 38-8.5; 2. HAN Cabrera; 3. HR Ravis 100 -- 1.HR Rizzo 11.7; 2. HR Hickey; 3. Hr Majikes 1600 -- 1.HAN T. Cabrera 4:51; 2. HR Capaci; 3. HR Lambert SHOT PUT -- 1. HAN J. Dennis 46-10.5; 2. HR Austin; 3. HAN T. Dennis 400 -- 1. HR 52.30; 400 RELAY -- 1. HR Gawias 47.50; 2. HAN Cabrera; 3. HR Nicholas 300 HURDLES -- 1. HR Karwanski 40.70; 2. HAN Gibbons; 3. HR Levandoski

POLE VAULT -- 1. HAN Pask 11; 2. HAN Colorusso; 3. HAN Cherkauskus DISCUS -- 1. HAN Pollock 114-5; 2. HR Moses; 3. HAN J. Dennis LONG JUMP -- 1. HR LeAnh 18-4; 2. HR Piaris; HAN Pask 800 – HR Karwanski 1:58.7; 2. HAN Gibbons; 3. HR Levandoski 200 -- 1. HR Tarseili 1:58.70; 2. HAN T. Cabrera; 3. HR D. Gawias

3200 -- 1. HR Rizzo 10:51; 2. HR Majikes; 3. HR Hickey JAVELIN -- 1. HAN Danko 115; 2. Tomko/Sabel 147

1600 RELAY – HR 3:37.5 HIGH JUMP -- 1. HAN Pask 5-4; 2. HR LeAnh

The Weekender Go Lackawanna Timesleader The Dallas Post Tunkhannock Times Impressions Media The Abington Journal Hazelton Times Five Mountain Times El Mensajero Pittston Sunday Dispatch Creative Circle Media Image Map