www.timesleader.com News Sports Weather Obituaries Features Business People Opinion Video Contact Us Classifieds

Wyoming Area sweeps Hanover Area

Patriots win medal at Jordan relays

GIRLS

WA 77, Hanover 72

Wyoming Area used four wins in the middle and long distance races to give itself a 77-72 victory over Hanover on Tuesday afternoon in a Wyoming Valley Conference Division II meet at Jake Sobeski Memorial Stadium in West Pittston.

Sara Radzwilka and Michelle Golden combined for the four victories, each taking two as the Lady Warriors won just seven individual events on the afternoon.

Radzwilka won the 400m in a time of 1:01.4, and the 800m in a time of 2:25 for WA, and Golden took home the 1600m in 5:53, and the 3200m in a season-best 12:17.

Emily Shemanski added a win for WA in the 110m Hurdles, and also finished second in the 300m Hurdles. Christie Argenio picked up a win for the Lady Warriors with a victory in the Pole Vault, and Sidney Engleman won the Discus with a throw of 94’11.

Michelle Gitkos chipped in with second-place finishes in the Shot Put and Javelin for WA, and Sam Shiner finished second in the Triple Jump and third in both the 100m Dash and Long Jump.

BOYS

WA 80, Hanover 70

Chris Hromek and Ahmad Bouie combined to win six events as Wyoming Area got past Hanover, 80-70, in a WVC Division II meet at Jake Sobeski Memorial Stadium in West Pittston on Tuesday afternoon.

Hromek won the Triple Jump with a leap of 37’3, and added victories in the 800m and 1600m races for the Warriors, while Bouie garnered the top spot in the 100m, 200m and 400m events.

Mark Basta added a victory in the Long Jump for WA with a 17’9, and Cody Schmitz won the High Jump with a leap of 5’10.

Eric Eramo chipped in with three second-place finishes in the 110m Hurdles, Pole Vault and High Jump for the Warriors.

Patriots win medal at Jordan Relays

The Pittston Area 1600 meter Medley Relay team won the gold medal at the Jordan Relays held on Thursday afternoon at Scranton Memorial Stadium.

The team of Brandon Hampton, Tyler Roman, Dave McLean and Cody Rydzy won the event in a time of 3:46.79 beating second place Scranton Prep by almost three seasons.

Girls’ Standings

WVC Division I

Dallas…6-0

Valley West…5-1

Hazleton…5-1

Crestwood…4-2

Tunkhannock…2-4

Pittston Area…2-4

Berwick…0-6

Coughlin…0-6

WVC Division II

Holy Redeemer…6-0

Meyers…4-2

Northwest…3-2

Wyoming Area…3-2

Hanover…3-3

Lake-Lehman…2-3

Nanticoke…1-4

GAR…0-6

Boys’ Standings

WVC Division I

Tunkhannock…6-0

Pittston Area…5-1

Hazleton…4-2

Berwick…3-3

Coughlin…2-4

Dallas…3-3

Valley West…1-5

Crestwood…0-6

WVC Division II

Holy Redeemer…6-0

Wyoming Area…4-1

Meyers…4-2

Hanover…3-3

Northwest…2-3

Lake-Lehman…1-4

Nanticoke…1-4

GAR…1-5

This week’s schedule

Tuesday

PA v. Tunkhannock

WA v. Northwest

Wednesday

WA at Lake-Lehman

The Weekender Go Lackawanna Timesleader The Dallas Post Tunkhannock Times Impressions Media The Abington Journal Hazelton Times Five Mountain Times El Mensajero Pittston Sunday Dispatch Creative Circle Media Image Map